5 Pratik Yöntem ile Araçta Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

  • Anasayfa
  • Blog
  • 5 Pratik Yöntem ile Araçta Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?
İkinci el araç satın alacakların dönemsel olarak gündemini en çok meşgul eden konu herhalde müstakbel aracın değişen parçalarının olup olmamasıdır.

 Bununla yatılır bununla kalkılır, kimi için olacak şey değildir ve hemen o araçtan vazgeçilir. Kimi de pek dert etmez, olabilir der diğer kusurlarını araştırır, uygun görürse almaktan çekinmez.
Ciddi manada uzmanlık, bilgi ve tecrübeye dayanan altyapı gerektiren bu hususta araç değişen parça öğrenme işlemlerinin profesyonel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi yerinde bir seçim olur. Araç değişen parça sorgulama işlemi yaptırıldığında hata yapma ihtimali azalır ve ikinci el bir aracı daha güvenli bir şekilde almak mümkün olur.

image-1-1703502540

Araç Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Araç değişen parça nasıl anlaşılır sorusunun cevabını ararken yanlış bir adım atmamak için konuya hâkim birisi değilseniz mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Araç parça değişen sorgulama konusunda bir başka etkili yöntem ise kendisini kanıtlamış kurumsal firmaların satış organizasyonlarından yararlanmak olabilir. İkinci el araç ticareti yapan güvenilir firmalar araçları satın alırken detaylı ekspertiz yapmakta ve araca ait hem kaporta hem de mekanik tüm detaylar dikkatlice araştırılmış olmaktadır.

Araç değişen parça sorgulama SMS sistemi ile yapılabilen bir şey değildir. SMS sistemi ile elde edilen bilgi Tramer kayıtlarına girmiş bulunan hasar geçmişidir. Bu sebeple benzer şekilde çözüm ürettiğini ifade eden kişi veya kuruluşlardan uzak durmanız yerinde olacaktır. Her konuda olduğu gibi çıkar sağlamaya yönelik davranışların bu sektörde de bulunabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Benzer şekilde araç değişen parça sorgulama e-devlet üzerinden de öğrenilmesi mümkün olmayan bir işlemdir.

İnternetten araç değişen parça sorgulama, e-devlet üzerinden sorgulama, sms ile sorgulama işlemleri değişen parça bilgisi edinmek için geçerli yöntemler değildir. İnternet sorgusundaki temel dayanak Tramer adı verilen sigorta bilgi sistemidir ve bu bilgiler sigorta aracılığı ile işleme alınan hasarlar dolayısıyla kayıt altına alınır. Sigorta kapsamında yapılmamış onarımların Tramer sorgusu ile elde edilmesi mümkün olmaz.

image-2-1703502548

5 Pratik Yöntem ile Değişen Parça Bulma

Her ne kadar uzmanlık gerektiren bir işlem olsa da dikkatli bir kişinin 5 adımda satın almak istediği araçta değişen parça olup olmadığını ana hatlarıyla öğrenmesi mümkündür. Bunun için öncelikle yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

  1. Tramer kayıtlarını sorgulamak,
  2. Aracın tüm kaporta elemanlarını dikkatli bir şekilde gözden geçirmek,
  3. Kaporta elemanlarının montaj ve ek yerlerini kontrol etmek,
  4. Göz ile boya kontrolü yapmak,
  5. Bütün bunların yetersiz kaldığı durumlarda uzman görüşüne başvurmak.

Araç hasar kaydı değişen parça sorgulama amacıyla Tramer kayıtlarını incelemek kesin sonuç vermemekle birlikte aracın hasar geçmişini göstereceğinden değerli bir bilgi olacaktır. Araç hasar değişen parça sorgulama işlemi Tramer sorgusu dışında bir yöntemle yapılmamaktadır. Tramer sorgusu tek başına değişen parçayı kanıtlamaz ancak konu hakkında zihninizde bir ışık yanmasını sağlayabilir.

Bazı kaporta onarımları oldukça özensiz yapılmış olabilir. Kaporta elemanlarını dikkatlice incelerken olası problemleri siz de fark edebilirsiniz. Kaporta elemanlarının montaj noktaları ve biri biriyle ek yerleri olası değişim işlemlerini göstermesi bakımından hassasiyet taşır. Olağandışı bir durum görmeniz halinde daha detaylı bir incelemeye yönelebilirsiniz.

Değişen parçalar boya ihtiyacı ortaya çıkaracağından aracın boya kontrolü de ciddi manada fikir vermeye açık bir unsurdur. Diğer parçalara göre renk tonunda farklılık olarak ortaya çıkacak kusurlar size o parçanın değiştiği konusunda ipucu verecektir. Boya kontrolünde tek unsur renk ile ilgili olmayıp boya kalınlığı da dikkat edilmesi gereken bir başka önemli noktadır.

Boya kontrolü sırasında ton farklılıklarının yanı sıra mikron düzeyinde boya kalınlığı kontrolü de yapılabilir. 90 ile 140 mikron arası kalınlığa sahip kaporta elemanlarının genel olarak orijinal fabrika çıkışı boya ile hayata devam ettiği varsayılır. Daha üst seviyedeki boya kalınlıkları bu parçanın değişmiş olabileceğini düşündürmelidir.

İlk dört adımdan bir sonuca varamamış olmanız durumunda uzman görüşüne başvurmak en akılcı yol olabilir. Bu konuda profesyonel destek almak sizi olası bir zarardan koruması bakımından önemlidir. Aksi halde önemli ölçüde mali kayba uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

image-3-1703502555

Kaporta Hasarlarında Orijinal Parça ile Değişim

Araç kaporta hasarlarında değişmesi gereken parçalar için orijinal yedek parça kullanılarak yapılan değişimler daha uygun olan işlemlerdir. Servis hizmeti sunulan noktada değişecek parça orijinal yedek parça ürünü ile değiştirilir ve uyum sorunu başta olmak üzere pek çok problem en baştan çözüme kavuşturulmuş olur. Ancak burada orijinal de olsa değişim işlemini gerektiren hasarın neden kaynaklandığı da önemlidir.

Hasar durumlarında orijinal yedek parça kullanarak yapılan onarımlarda değişen parça araç değer kaybı konusunda en düşük seviyede zarar verecektir. Değişim işleminin yan sanayi olarak nitelenen parça ile yapılması değer kaybının daha yüksek olması anlamına gelir. Bu nedenle orijinal yedek parça kullanımı araç değerinin korunması bakımından önemlidir.

Kaporta Hasarlarında Orijinal Olmayan Parça ile Değişim

Kaporta hasarlarında orijinal olmayan yedek parçalar da kullanılabilmektedir. Başlangıç maliyeti olarak hesaplı görünse de bu değişim sonucu aracın değerinde meydana gelen düşüşler aslında gizliden gizliye faturanın büyümesi anlamına gelir. Uzaktan bakıldığında farksız görünen araç dikkatli gözlerden kaçamaz. Ayrıca tüm bu işlemlerin uzman kontrolü ile kolaylıkla ortaya çıkacak olması satış sırasında aracın değer kaybetmesi sonucunu doğurur.

Güvenli ve uzun ömürlü kullanım için orijinal yedek parça kullanmak Volkswagen binek araç modellerinin yanı sıra tüm marka ve model araçlar için gereklidir. Böylece değişen parça olsa da aracın değer kaybı minimum düzeye inecektir. Ayrıca orijinal parça ile yapılan değişim aracın alıcısı konumundaki kişilerin söz konusu aracı satın almak üzere daha kolay ikna olmalarını sağlaması bakımından da önemlidir.


Whatsapp
Whatsapp