Oto Kuaför Hizmeti
Oto Kuaför Hizmeti

Oto kuaför hizmeti araç sahiplerinin taşıtlarının temizliğini ve detaylı bakımını yaptırabileceği bir hizmet olarak 20. yüzyıl itibari ile hayatlarımıza girdi. 1769 yılında buhar gücü ile çalışan ilk araba icat edildiğinden beri elbette ki araç temizliği de beraberinde geldi fakat günümüz otomobilinin icadının 1900'lü yıllara dayanması ve ilkel yöntemlerle temizliğinin gerçekleştirilmesi insanlarda bunun sistematik hale getirilmesi ihtiyacını ortaya çıkardı. Böylece Michigan'da otomatik kasnak sistemleri ile manuel fırçalama sisteminin kullanıldığı ilk yarı oto yıkama faaliyete geçti. 1950'lerden sonra artık araba yıkayıcılar teşvik edilmiş ve araba yıkama şirketleri kurulmaya başlanıp nihayetinde günümüzdeki halini almıştır. 

Oto Kuaför Nedir? 

Peki araç yıkama şirketleri ile hayatlarımıza giren oto kuaför nedir? Başlangıcında oto yıkama olarak bilinen bu hizmet ilerleyen süreçlerde oto kuaför adını almaya başlamıştır. Araçların toz, yağmur ve çamur gibi dış etkenlerden en çok etkilenen alanı olan dış yüzeyinin detaylı temizliğine oto kuaför işlemleri adı verilir. Araba motorunuzun yıkanıp parlatılmasını, pasta-cila uygulamasının araç yüzeyinize yapılmasını istiyorsanız aracınızı en yakın oto kuaföre götürebilir ve periyodik bakım ve temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. 

Oto Kuaför Hizmeti

Oto Kuaför Malzemeleri Nelerdir? 

Malzeme çeşitliliği zengin bir iş sektörü olan oto kuaför sizlere çeşitli olanaklar sunmaktadır. Araçlar birbirinden oldukça farklı yüzey alanlarına sahiptir ve bu alanların temizliği için çok fazla çeşitte malzeme ihtiyacı doğmaktadır. Bu malzemeler oto koku ve parfümlerinden başlar ve kompresöre kadar ulaşan çeşitli bir yelpazede ilerler. Oto yıkama pompası, oto yıkama köpük makinası ve bu köpük makinasının kullanımında ihtiyaç duyulan sabun ile köpük gibi malzemelerin yanında oto yıkama tipi elektrikli süpürgeler de oto kuaförlerin vazgeçilmez ürünleridir. Bunların yanında araç içi için gerekli bez, fırça ve süngerler ile leke ve yağ çıkarıcı çok amaçlı kimyasallar diğer gereksinimler arasındadır. Motor temizleme kimyasalları ve köpükleri ile deri, vinil, lastik, kauçuk, metal, ahşap yüzey parlatıcıları, sprey ve waxlar da oto kuaför malzemeleri arasındadır. Kağıt paspas, tanıtıcı broşür, kartvizit, kampanya kupon ve çekleri ise bir işletme olan oto yıkamaların işletmelerini canlı tutmak için sundukları hizmetler arasındadır. 

Oto Kuaför Detaylı Temizlik Nasıl Yapılır? 

Araçlarınızın iç kısımlarına detaylı temizliğin yapıldığı bir oto yıkama hizmetidir. Bu temizlik sayesinde aracınız kir ve lekelerinden kurtulmakta, klima kanalları temizlenmekte, bagaj içi temizliği yapılmakta ve camları temizlenerek ozonla dezenfekte edilmektedir. Ozonla dezenfekte aracınızın ulaşılması zor bölgelerine nüfuz ederek detaylı temizliğinin yapılmasında büyük oranda yardımcı olur. 

Oto Kuaför Hizmetleri Nelerdir? 

Oto kuaför hizmetleri arasında pasta-cila gibi birbirinden ayrı ama birbirini tamamlayan işlemler yer almaktadır. Pasta sıvı zımparalama işlemi iken cila aracınızı parlatmanın yanı sıra araç boyasının korunmasını sağlar. Bu işlemlerin yanında oto kuaförlerde araç koltuğu temizleme gibi yumuşak bir bez yardımıyla aracınızın iç temizliğinin sağlandığı hizmetler de yer almaktadır. Bu noktada koltuğunuzun deri ya da kumaş olmasına göre gerçekleştirilecek temizlik eylemi fark gösterecektir. Paspas hizmeti de alabileceğiniz bu hizmetler arasında plastik yüzeylerin ve havalandırmaların temizliği de araç içinizin hijyenini sağlamak için önemli hizmet alımlarıdır. Tüm bunlara ek araç dışının derin temizliği için buharlı oto yıkamayı da tercih edebilirsiniz. 

Oto Kuaför Fiyatları Nelerdir? 

Oto kuaför tavsiyeleri alırken ilk olarak aklımıza ücretlendirmenin nasıl ve ne kadar yapıldığı gelmektedir? 2022 yılı güncel fiyat aralığına bakıldığında oto kuaför hizmetlerinin 200 TL'den başlayarak 3500 TL gibi meblağlara ulaşabildiği ve ortalama fiyatların bu şekilde olduğu görülmektedir. 

Oto Kuaför Hizmeti Ne Sıklıkla Alınmalıdır?  

Arabanızın ortalama 3 ayda bir oto kuaför hizmeti görmesi canlılığını koruması ve olası sorunları sürekli temizlik ve onarımını yaparak kontrol altında tutmanız için önemlidir. Servis Randevu Formu talep ederseniz beklemeden yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aracınıza belli aralıklarla detaylı oto kuaför hizmeti almanız hem aracınızı temiz ve canlı tutacak hem de oto kuaför hizmeti alımınızı sıklaştırma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle aracınızı en iyi halinde tutmak için 3 ayda bir oto kuaföre götürmeniz faydalı olacaktır.

Sürüş deneyimini mükemmelleştirmek için

test sürüşü ve bakım hizmetlerimizle sizleri bekliyoruz!

Daha fazla bilgi için
bize ulaşın

Sıkça Sorulan Sorular
Nasıl Oto Kuaför Hizmeti Alırım? 

​​​​​​​Oto kuaför hizmetini mobil uygulamalar üzerinden sipariş ederek aracınızın bulunduğu yere çağırma imkanınız olduğu gibi aracınızı bir oto kuaför firmasına götürerek de temizlik sıranızı alabilirsiniz. Aracınızın bulunduğu yere çağıracağınız oto kuaför hizmetleri arasında susuz araç temizliği hizmeti yer almaktadır. Aracınızla bir oto kuaför firmasına gittiğinizde ise detaylı temizlik imkanlarının bir çoğuna ulaşarak aracınızı canlandırabilirsiniz. Aracınızı götürmek istediğiniz oto kuaför firmasından öncesinde Servis Randevu Formu talep ederseniz aracınızı götürdüğünüzde sıra beklemenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca bu firmaların oto kuaför kampanyaları ve oto kuaför fırsatları bulunmaktadır. Siz de yakınınızdaki en iyi oto kuaförü internet veya tanıdıklarınız aracılığıyla araştırarak bulabilir ve araç temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oto kuaför tavsiyeleri için internetten en yakın oto yıkama firmalarının puanlarını karşılaştırabilir ve bu tavsiyeler arasında en çok puan alan bir oto kuaföre aracınıza götürüp bakımını yaptırabilirsiniz. 

Oto Kuaför Süresi Ne Kadardır? 

Oto kuaför işlemlerine yalnızca bir yıkama işlemi gibi bakmak yanlış olacaktır. Oto kuaför işlemleri içerisinde birçok temizlik malzemelerini barındıran ve çeşitli temizleme yelpazesine sahip olan bir iştir. Yalnızca aracınızın dış yıkama işlemini yaptırmayı düşünüyorsanız bu işlem aracın kirlilik durumuna da bağlı olarak ortalama 30-45 dakika sürecektir. Fakat daha çeşitli temizlik hizmetleri almak istiyorsanız elbette sürede artış meydana gelebilir. Aracınızın iç ve dış temizliğinin bir arada yapılmasını istiyorsanız bu süre 4-5 saate varabilmektedir. Boş bir zamanınızda aracınızı bir oto kuaför firmasına götürerek ve iç-dış temizliğini yaptırarak aracınızın uzun süre canlılığını koruyabilir ve hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz. 

Oto Kuaför ve Oto Yıkama Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Oto kuaför ve oto yıkama arasında büyük bir fark yoktur. Geçmişte oto yıkama olarak anılan oto kuaförler günümüzde gelişen teknolojinin de katkısı ile daha fazla hizmet verme olanağına sahip olmuştur. Bu dönüşüm oto yıkama kavramını kaldırıp yerine oto kuaför olarak anılmayı getirmiştir.  Aslında temelde araç temizliğini içermesi yönüyle iki kavramda birbirinin yerine kullanılmaktadır fakat güncellenen dünyada dilimiz de değişim göstermekte ve oto yıkama yerine oto kuaför kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle birçok firma oto kuaför şirketleri adı altında bu sektörde var olmaya başlamıştır. Oto kuaför içeriğinde daha fazla hizmeti ve oto kuaför malzemelerini barındırmaktadır.

Whatsapp
Whatsapp