Trafik Cezası İtiraz Koşulları ve Adımları

 • Anasayfa
 • Blog
 • Trafik Cezası İtiraz Koşulları ve Adımları
Trafik cezaları, günde binlerce kişinin kusurlu eylemleri sonucunda almış oldukları uyarıları kapsıyor.

Belli başlı durumlarda ise bu cezaların eksik gerekçelerle kesilebildiği yahut ceza alan kişinin olağanüstü hâllerde olduğu görülebiliyor. Bu gibi durumlarda ise trafik cezası itirazında bulunmanız bekleniyor. Peki, trafik cezası itiraz nasıl yapılır?

Trafik cezası itiraz süreci için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. İşte o adımlar:

 1. E-Devlete Girin
  Trafik cezası itiraz dilekçesi yazmadan ve ilgili karara karşıt davada bulunmadan önce e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Bu sistem üzerinden adınıza kayıtlı plakaları sorgulayarak üstünüze yazılmış olan cezaları görüntülemeniz mümkün oluyor. E-devlet üzerinden tespit edilen cezalar ile ilgili olarak itirazda bulunma seçeneğinden faydalanmak üzere örnek dilekçeleri incelemek de önem taşıyor.
 2. Ceza İtiraz Dilekçesi Yazın
  Ceza itiraz dilekçesi yazma adımında profesyonel bir süreç izlemeniz de büyük öneme sahip. Bu noktada yapılacak en mantıklı hamlelerden biri trafik cezası itiraz dilekçesi örneği incelemek oluyor. Sistem üzerinde ve farklı sitelerde de olmak üzere itiraz dilekçesi örnekleri ile karşılaşılabiliyor. Örneklerin yanı sıra resmi bir şekilde ve profesyonelce yazılmış bir ceza itiraz dilekçesi için avukatlardan da faydalanılabiliyor.
 3. İlgili Makama Dilekçenizle Birlikte Ceza İtiraz Başvurunuzu Gerçekleştirin
  Trafik cezası itiraz e-devlet üzerinden koşulları öğrenilip takip edilen bir süreç olsa da ilgili itirazı resmi makamlardan gerçekleştirmeniz bekleniyor. Bir kez noter üzerinden gerçekleştirilen trafik cezası itiraz e devlet üzerinden de kontrol edilerek süreç içerisinde takip edilebiliyor. 

4-1703504230

Trafik cezası itirazları sırasında en merak edilen konulardan biri de “trafik cezası nereye itiraz edilir?” oluyor. İlgili itiraz işlemleri, online sistemler üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi esas önerilen noter kontrolünde süreci yürütmek. İlgili adımları takip ederek trafik cezası nasıl itiraz edilir, sorusuna yanıt bularak da resmi süreçleri başlatmanız mümkün oluyor.

Trafik Cezasına Hangi Koşullarda İtiraz Edilebilir?

Trafik cezasına belli başlı koşullarda itiraz etme hakkınız bulunuyor. Bu itirazı gerçekleştirebilmek için ilgili makamlar haklı gerekçelere sahip olup olmadığınızı inceleyerek esas kararı yeniden şekillendirebiliyor. 

Trafik cezasına itiraz hakkınızın bulunduğu ana koşullar şu şekilde ele alınıyor:

 • Yüz yüze kesilmiş olan itirazlar haricinde, EDS ile kurallara aykırılık tespit edilip kesilen cezaların tarafınıza 10 iş günü içerisinde tebliğ edilmesi gerekiyor. Eğer ki bu süre içerisinde adresinize ceza tebliği gerçekleştirilmediyse cezaya itiraz hakkınız bulunuyor. Yüz yüze kesilen cezalarda ise anlık tebliğ sağlandığı için bu itiraz gerekçesinden faydalanmanız mümkün olmuyor. 
 • Ceza tespit tutanağı içerisinde yapmış olduğunuz kusurlu hareketle ilgili muhakkak delil bulundurulması gerekiyor. Bir kamera kaydı, fotoğraf, video vs. bulunmayan durumlarda haksız cezai işlem üzerinden itiraz sağlanabiliyor. 
 • Özellikle park yeri ile ilgili kesilmiş olan cezalarda, belediyeye ait kısıtlı park yeri olması veya parka açık alan bulunmaması gibi gerekçeleri göstererek itiraz etme hakkınız doğuyor. Park alanları, belediye tarafından sunulması gerekli görülen bir hizmet olduğu için belediye bu hizmeti sağlayamadığında ya da ekstrem bir durum sonucunda uygun olmayan bir yere araç park etmek durumunda kalındığında cezaya itirazda bulunulabiliyor. 
 • Aynı hareketi gerekçe göstererek iki veya daha fazla cezai işlem uygulanması da yasalara aykırı görülüyor. Bu nedenle hakkınızda tutulan ceza tutanaklarında aynı hareketinize dayalı olarak işlem yapılmışsa bu tutanaklara itiraz hakkına sahip olabiliyorsunuz. 

Genel itibariyle cezalara itirazlar bu gerekçelerle gerçekleştiriliyor. Harici olarak darptan ve terör eylemlerinden kaçış, sağlık problemleri gibi gerekçelerle ihlal edilen kurallarla ilgili olarak da gerekçe göstererek itirazda bulunmanız mümkün oluyor. Gerekçeleriniz haklı bulunduğu takdirde kesilen cezai işlemlerden muaf tutularak hakkınızdaki suçlama da düşürülüyor. 

1-1703504245

Trafik Cezası İtirazı Kaç Gün İçerisinde Yapılır?

Kesilen hemen her trafik cezası, kişinin ceza puanı almasına, belirli bir tutarı ödemek durumunda bırakılmasına ve yine ehliyetinin risk altına girmesine neden olabiliyor. Bu nedenle ceza ile ilgili itirazda bulunulacaksa hızlı aksiyon almak büyük önem taşıyor. Trafik cezası itirazını tebliğ süresi de dahil olmak üzere 15 iş günü içerisinde gerçekleştirmek gerekiyor.

Ceza itirazında bulunmak istiyorsanız haklı bir gerekçeye sahip olmanız da önem taşıyor. Ceza iptali, muafiyet durumu için belgelerle desteklenmiş bir itiraz dilekçesi sunmak gerekli görülüyor. Mahkeme tarafından değerlendirilen dilekçede haklı bulunmanız durumunda ilgili ceza askıya alınarak işlemler sonrasında iptali sağlanıyor. 

Trafik cezası itiraz süresi olan 15 günün aşılması durumunda ise itiraz hakkı düşerek şahısların elinden alınıyor. Bu gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak adına ilgili ceza tebliğini yakinen takip etmek, e-devlet üzerinden devamlı kontroller gerçekleştirmek faydalı olabiliyor. 

Trafik Ceza İtirazı İçin En Sık Kullanılan Gerekçeler Nelerdir?

Trafik cezasına itiraz ederken sıklıkla başvurulan belli başlı gerekçelere de rastlanıyor. İtiraz sırasında en sık kullanılan gerekçeler şu şekilde ele alınıyor:

 • Trafik cezası tebliğinin ilgili 15 günlük süreç içerisinde tarafınıza iletilmemesi, ceza itirazında haklı bulunmanızı sağlayan en önemli etkenlerden biri oluyor. Adınıza veya plakanıza kesilmiş bir trafik cezası olması durumunda tebliğ süresi dahilinde cezanın tarafınıza iletilmesini bekleyerek ilgili sürede iletilmeyen cezalar için itirazda bulunabilirsiniz.
 • Herhangi bir somut delile dayanmayan cezalarda da itiraz hakkınız saklı tutuluyor. Eğer ki tarafınıza kesilen cezanın haksız gerekçelerle olduğunu ve bir delile dayanmadığını kanıtlayabilirseniz cezadan muaf tutulabiliyorsunuz. 
 • Park yerlerinin olmaması, kısıtlı park imkanının olması durumunda aracınızı cezai işlem uygulanabilecek bir yere park ettiyseniz, bununla ilgili olarak belediye yetersizliğini kanıt göstererek itirazda bulunabilirsiniz. Dilekçelerde en sık karşılaşılan itiraz maddeleri arasında yer alan belediye park imkanları yetersizliği ile cezadan kurtulma ihtimaliniz de son derece yüksek oluyor.

Bu gerekçelerin yanı sıra başınıza gelmiş ekstrem olaylarda, felaketlerde, can ve mal sağlığını koruma amaçlı alınan aksiyonlarda da itiraz dilekçeleri hazırlayarak cezadan kurtulabilirsiniz. Usule uygun itirazlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ise bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Trafik Cezası Kodlarına Göre Ödenecek Tutar Nasıl Belirlenir?

Trafikte uygulanan farklı ceza tipleri ile karşı karşıya kalınıyor. Bu cezai işlemlerde ödenmesi zorunlu kılınan tutar, ceza koduna bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Cezanın daha önce tekrarlanmış olması, kişinin ilk kez ceza alıyor olması gibi kriterler de ödenecek tutarı belirlemekte etkili oluyor. İşte koduna ve ceza alım sayısına bağlı olarak ödenecek tutarların farklılıklarını yansıtan bir tablo örneği:

Trafik Cezası Nedeni/Ceza Maddesi

Ödenecek Tutar

%25 İndirim Dahilindeki Tutar

Alınacak Ceza Puanı

Ehliyet olmadan araç kullanmak - 39/2

8.190 TL

 

6.142,50 TL

-

Hız sınırını %10-30 bandında aşmak - 51/2 -a

951 TL

713,25 TL

10 puan

Hız sınırını %30-50 bandında aşmak - 51/2 -b

1.979 TL

1.484,25 TL

15 puan

Taşıma sınırının üstünde yolcu almak - 65/1-a

341 TL

255,75 TL

10 puan

Trafik sigortası yaptırmamış olmak - 91

436 TL

327 TL

-

Işık donanımının çalışmıyor olması - 30/1-a

436 TL

327 TL

-

Abart egzoz ya da cam filmi kullanmak - 30/1-b

951 TL

713,25 TL

20 puan

Süresi dolan ehliyet ile araç kullanmak - 39/3

1.647 TL

1.235,25 TL

20 puan

Hatalı şekilde park etmek - 61/1-a'dan n'ye kadar

436 TL

327 TL

10/15 puan

 

Ceza İtirazı Sırasında Kodların Önemi Nedir?

Kodlarına göre ödenecek tutarların farklı olmasının yanı sıra ceza itirazı sırasında da kodlar önem taşıyor. Örneğin; 73/c trafik cezası itiraz sırasında takip edilmesi gereken en önemli nokta kusurlu eylemin kanıtlanabilirliğini sağlayan deliller oluyor. Araç seyir halindeyken telefonla görüşüldüğüne dair herhangi bir görüntü olmaması durumunda kolaylıkla cezaya itirazda bulunulabiliyor. 

61/1-o trafik cezası itirazı sırasında, belediye hataları ve yetersizliği üzerinden hazırlanan bir savunmada büyük oranla haklı bulunmanız ve cezadan muaf tutulmanız mümkün oluyor. Engelliler için ayrılmış park yerlerini işgal etme sonucunda alınan bu cezada, belediye park yeri yetersizlikleri ana savunmayı hazırlamanız için kritik noktayı temsil ederek avantaj sağlıyor. 

Sık uygulanan trafik cezalarından biri olarak görülen 47/1-c trafik cezası itirazı için ise genel kurallara uymadığınız olağanüstü hâli kanıtlamanız bekleniyor. İşaret ve genel kurallara uyumsuzluğu temsil eden bu ceza kodunda, ilgili aykırılık eylemini hangi koşullar altında gerçekleştirdiğinizi delillerle destekleyerek kanıtlamanız hâlinde cezai işlemden kurtulmanız mümkün oluyor. Özellikle de sağlık temelli aykırılıklar sırasında can güvenliği önceliği gerekçesiyle çoğunlukla cezaların düşürüldüğü görülebiliyor. 

Örnek verilen ve sık karşılaşılan kodların yanı sıra diğer cezalarda da ceza dinamiğine bağlı bir savunma eyleminde bulunarak ilgili itirazlar gerçekleştirilebiliyor. Ceza kodları, itiraz sırasında savunmayı oluşturmak adına büyük önem taşıyor.

2-1703504254

Cezalara Karşı Savunma Yönteminiz: Aracınıza İyi Bakmak

Araç muayenelerini, bakımlarını gerçekleştirmek de potansiyel cezalardan kurtulmanız için öneme sahip. Trafikte yalnızca eylem temelli değil, araçların bakımlarının yeterli olmaması gibi gerekçelerle de cezai işlemler uygulanabiliyor. Bu kapsamda aracınıza iyi bakmanız, düzenli kontrol ve bakımlarını gerçekleştirmeniz de gerekli görülüyor. 

Alvin oto, aracınız için en sağlıklı bakımları gerçekleştirmekte sizlere yardımcı oluyor. Yerinden alım yerine teslim hizmeti gibi ayrıcalıklar sayesinde hem bakımlı hem de pırıl pırıl bir araca kavuşmanız mümkün oluyor. Güvenilir, hızlı ve uygun fiyatlı hizmetleri sayesinde dikkat çeken Alvin Oto, oto kuaför hizmeti gibi öncelikli bakımları gerçekleştirmek için de başvurulacak ideal bir seçeneği oluşturuyor. Siz de aracınızın bakımlarını, temizliğini gerçekleştirmek istiyorsanız güvenle Alvin Oto’yu tercih edebilir, aracınıza iyi bakarak da trafik cezalarından korunabilirsiniz. 


Whatsapp
Whatsapp